Gerçekten çözümünüz bu mu?

Bu çağda, 1900 model milliyetçi çözümler ile sorunları halletme imkanımız gerçekten var mı? Hadlerini bilip, gelip elimizi öpüp, af dileyene kadar kafalarına vuralım; büyük dünya devletlerine ihaleler verelim bizim yanımızda olsunlar; emperyalist şirketlerin çıkarlarına ters düşürüp, onlara yok ettirelim; vb.

Diğer taraftaki milliyetçiler farklı mı? Bir sınır, bir bayrak, bir devlet ve o devlete kul olup, hizmet edecek bir millet olsun isteği. Beraber savaştığınız beşgen askerlerinin gazına mı geldiniz, size Irak savaşından sonra wikileaks yüzünden kendi ülkelerinde başlarına gelenleri anlatmadılar herhalde. Yeni çağda elinde silah olanların konuşma hakları yoktur. Konuşmaya yetkili olanlar sivillerdir ve silahlı güçlerin sivillere mutlak itaati esastır.

Peki çözüm nasıl olacak? 1900 model milliyetçilik çözüm olamıyorsa, ne yapmalıyız? Bence demokrasi zemininde, özgürlük, insan hakları ve yerinde yönetim temelinde bir çözüme odaklanmalıyız. Bunu da yapacak olan seçilmiş sivillerdir yani meclistir. Tüm Türkiye vatandaşları olarak bu çözümümüzü yeni bir anayasa ile de kayıt altına almalıyız.

Bu arada Yunanistan’daki demokrat kardeşlerimi, halk oylaması nedeniyle tebrik etmek isterim. Sayelerinde milliyetçi devlet modelinden, bütünleşmiş bir Avrupa’ya geçişin yolu açıldı. Tabi bunun üzerine Alman milliyetçileri, ayağa kalktı: “Yunanlılar eurodan çıksın” diyorlar ama dünya ekonomisine yön verenlerin dediği gibi: “Almanya Euro Bölgesi’ne yönelik yanlış politikalar izliyor, ya bu politikalara karşı tavrını değiştirmeli ya da bölgeden kendi çıkmayı düşünmeli”. Artık dünya milliyetçilerinin, 1900 model milliyetçilik anlayışından, yeni çağa uygun bir milliyetçilik anlayışına geçme zamanları gelmiştir.