Tunus’ta neler oluyor?

Bir tarafta janjanlı isimler verilmiş devrim söylemleri (twitter, facebook devrimi gibi), bir tarafta komplo teorileri ama hiç kimsenin red edemeyeceği bir gerçek var ortada: Tunus’ta ulusalcı devletlerin başa getirdiği ve son ana kadar desteklediği diktatör rejimin yolsuzluk ve baskısından ve dünya çapındaki ekonomik kriz ile oluşan işsizlikden bunalan insanlar sonunda isyan etti. Teknoloji ile küçülen, birbirine yakınlaşan dünyamızda şoven söylemler, silah ve şiddete dayalı baskı ile insanları yönetmenin imkanı kalmamıştır. İnsanlar internet ve televizyon sayesinde dünyayı görmekte, daha fazla demokrasi, özgürlük, adalet ve refah talep etmektedir. Ulusalcı sistemler artık bu talepler karşısında çaresiz kalmakta ve çökmektedir. Bu diktatörlükleri oraya yerleştiren ulusalcı devletler o kadar çaresiz durumdalar ki, son ana kadar Tunus’a askeri müdahaleden bahseden Fransa, Bin Ali’yi kendi ülkesine kabul bile edememiştir.

Dünya değişmektedir, bunu algılayıp ona göre politika geliştirebilenler geleceğin dünyasında yer alabilecektir. Diğerleri için üzgünüm. Dili, dini, rengi farklı ama amacı barış ve iyilik olan tüm kardeşlerimin Allah yardımcısı olsun.

Tunus’ta neler oluyor?” üzerine 2 düşünce

 1. Bu yazıda ulusal devletler ile silah, şiddet ve diktatörlüğün bağdaştırıldığı izlenimi var.Benim anladığım ve kabul ettiğim ulusalcılığın şiddet,zor ve dikta rejimleri ile hiç ilgisi yoktur.Ulusalcılık ülkenin birliğini sağlamaya çalışmak,her türlü ahlaksızlığa ve sömürüye karşı çıkmak ve yaşadığın ülkenin ve insanlarının uygarca ve ekonomik olarak
  dahada gelişmiş bir düzeye gelmesini sağlamaya çalışmak demektir.Tunus bir diktatör tarafından yönetilmekteydi,bunun ulus devletle ve yukarda saydığım amac ve kriterlerle
  bir ilgisi bence yok.Tunus halkının bir dikta rejimini devirmesi birlikten yani ulus olmalarından aldıkları güç sayesinde olmuş gibi gözüküyor.Umarım bundan sonra ülkedeki dinci güçler idareyi ele alıpta bu güzel gelişmeyi berbat etmezler.

  • Tulga Bey,
   Anlamak ve kabul etmek istediğiniz ulusalcılık tanımı ile gerçekler aynı mı? Yanlız başınıza kaldığınızda acaba ulusal sistem kendini korumak adına saydığınız güzel değerleri esnetip, hukuk dışı ve insana zarar verici yollara sapıyor olabilir mi diye düşünmüyor musunuz? Eğer ulusalcı sistemler insanlara hiç bir zarar vermez diyorsanız diyeceğim bir şey yok. Bir de bu güzel değerlerin niye yanlız kendi ülkenizde olmasını istiyorsunuz, bütün dünyada olsa daha iyi olmaz mı?
   Bu arada dinci dediğiniz sistemlerde aslında ulusalcı sistemlerdir, gerçek bir dindarın tek amacı iyi olmak ve iyilik yapmaktır, eğer elinde bıçak birilerini kesip bunu din adına yapıyorum diyen birini görürseniz bilinki kendisi ulusalcıdır. Kısaca kendi ve kendisi gibi düşünenler haricindeki herkesi düşman olarak gören ve onları bir türlü “hizaya” sokmayı kendinde hak gören bütün sistemler ulusalcıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir