Libya diktatörünün sözleri tanıdık mı?

Libya halkı özgürlük ve demokrasi talepleri ile haykırıyor, peki 42 yıldır halkını demir yumruk ile yöneten diktatörün verdiği cevap ne:

“Biz gidersek ülke bölünür, İslamcılar gelir, işgalciler geri döner, çok kan dökülür”

“Libya’yı İtalyanlara ya da Türklere bırakmadık, yine onlara terk etmeyeceğiz”

“Dış güçler bizi bölüyor, isyan edenler vatan hainidir”

Sanırım dünya çapındaki bütün ulusalcılar aynı argümanları kullanıyorlar, yalnız düşman adını değiştiriyorlar. Ama internet öyle güçlü ki hiç bir baskı rejimi halkını dünyadan koparıp kendi yalanları ile yönetemiyor. Değişime inananlar özellikle de gençler bütün baskı ve kısıtlamalara rağmen çıkış yolunu buluyorlar. Örneğin twitter üzerinde oluşturulan Libya Gençlik Hareketinin kurucusu Manchester’ta öğrenci olan Omar Al Barghati olaylar başlar başlamaz Amerika ve Kanada’da yaşayan birkaç arkadaşı ile irtibata geçip haber merkezi kurmuş. Ardından Libya’daki kuzenleri ve dostlarını arayarak kendi mail adreslerini yaymışlar ve birçok kaynağın numaralarını toplamışlar. Bu sayede Libya’dan en güvenilir haber kaynağı haline gelmişler.

Bu arada demokrasi ve özgürlüklerin güvencesi silahlı güçler ya da bir avuç güç sahibi seçkin değil bizatihi halkın kendisidir. Eğer buna inanmıyorsanız lütfen kendinizi demokrat (sosyal ya da muhafazakar) olarak tanımlamayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir