Bilgisayar ve İnsan

Değişimi, bilgisayarlara aşina olanlar için daha değişik bir şekilde anlatmak istiyorum. Bildiğiniz gibi bilgisayarlar zaman içinde donanımsal (hardware) olarak  geliştiler, hızlandılar. Buna paralel olarak yazılımlar da (software) gelişti. En ilkel programı, en gelişmiş olan bilgisayarda çalıştırabilmenize rağmen, en yeni programları eski bilgisayarlarda çalıştıramıyordunuz. İnsanda da durum aynı; eski fikir ve düşünceleri çok olay bir şekilde yaşlı yada genç bütün nesillere anlatabilirsiniz ama yeni bir fikir yada düşünceyi yalnız genç kuşaklar çabuk bir şekilde alabilir. Eski bir programı çalıştıran yavaş bir bilgisayara yeni bir programı yüklemeye çalıştığınızda sorunlar (system error) baş gösterir. Ümidim bu sorunların Norveçteki gibi bir caniliğe dönüşmemesi (bilgisayarın kendini kitlemesi) ve herkesin gerekli donanım yükseltmeleri (upgrade) ile yeni programı çalıştırabilir hale gelebilmeleridir. Barış (en son sürüm program) sizlerle olsun.

Bilgisayar ve İnsan” üzerine 2 düşünce

 1. Merhabalar benim bi projem var ismi “bilgisayar ve insan” bu konu hakkında bayağı kaynak bulmam gerekiyor.Biraz yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba @rock;
   Kaçıncı sınıf projesi olduğunu söylememişsin ama aslında çokta önemli değil çünkü eski eğitim sistemi maalesef araştırma, sorgulama üzerine kurulu değil, sizlerden beklenen tek şey kopyala-yapıştır (bizim zamanımızda ezber denirdi, malum internet yoktu). Ama artık bu sistemin değişme zamanı geldi ve siz yeni nesiller bunu sağlayacak olanlarsınız. Öğretmenleriniz eski sistemden yetiştikleri için sizin kadar yeniliğe yatkın olamayacaklardır. Bu yüzden belli bir süre sonra onların aktardığı bilgiler, araştıran, sorgulayan genç beyinleriniz için yeterli gelmemeye başlayacaktır ama ümitsizliğe gerek yok çünkü internet adında devasa bir bilgi kaynağına sahipsiniz.
   Özel olarak senin projene gelirsek; “bilgisayar ve insan” konusunda çeşitli kaynakları toplayıp, alt alta onları yapıştırmak yerine (senden beklenen bu olsa da), proje ile ilgili kendi aklına gelen veya gözünde canlandırdığın şeyleri yazmaya başlayıp sonra teknik ya da tarihsel bir konuda takıldığında onunla ilgili kaynak bulmaya çalışman daha güzel olacaktır.
   Girmekte olduğumuz yeni çağ ve dünyada; “bilgisayar ve insan gelecekte bütünleşecektir”, “insanın yarattığı bilgisayar, bir gün ona tehdit olabilir mi?” gibi kısa ve basit tespit veya sorgular, binlerce sayfalık kopyala-yapıştır projelerden değerli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir