Piranha Zen için Lite-Kat Romu

Zen’e taşıdığım ve modifiye ettiğim GM Discovery Lite-Kat romuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

ROM OS Version: 4.4.2 KitKat
ROM Kernel: Linux 3.4.67

Yükeleme Talimatları:
1) ROMun zip dosyasını aşağıdaki linkten indirin
2) SD Kartınıza kopyalayın
3) CWM Recovery’e gidiyoruz
4) Önce Wipe Data sonra Wipe cache yapıyoruz
5) Install From SD seçip
6) Kopyaladığımız ROMun zip dosyasını seçip, ‘YES’i seçiyoruz.
7) Reboot yapıyoruz
8) Tebrikler Romu yüklediniz, hata bulursanız lütfen bildiriniz.
9) Ayrıca pil sorunu için ‘Durusu’ programından ‘Ekran Kilitleme Yetkisi’ni açmayı unutmayın.

Not: Yükleme ve daha sonrasında oluşabilecek bir hatadan sorumlu değilim. Kendi riskiniz ile yükleyiniz.

İndirme linki: https://yadi.sk/d/xcqdU-gArV9ip   (MD5 Checksum: C3C17E91525D551A5607898B605DE7E3)

Eğer zil sesinden 4-5 saniye sonra görüntü geliyorsa, bu fix ile 1-2 saniye sonra gelecektir: http://durusu.net/android/wp-content/uploads/2016/08/Lite-KatZilGoruntuFixPiranhaZen.zip

Screnshots:

Screenshot_2016-05-04-10-36-44 Screenshot_2016-05-04-10-36-31 Screenshot_2016-05-04-10-36-52 Screenshot_2016-05-04-10-36-57 Screenshot_2016-05-04-10-37-35 Screenshot_2016-05-04-10-37-46 Screenshot_2016-05-04-10-37-15 Screenshot_2016-05-04-10-37-20 Screenshot_2016-05-04-10-38-15 Screenshot_2016-05-04-10-41-13

“Piranha Zen için Lite-Kat Romu” için 57 yorum

  1. Beklerken mi bitti? Eğer çok cpu harcayan bir oyun ile oldu ise olabilir. Yüksek cpu harcayan programlar ile süre denemesi yapmadım ama video oynatımda (çoğunlukla cpu 497mhz de çalışır) kapanana kadar 6:30 saat ekran süresi aldım, beklemede ise saatte %1 düşüş oluyor (wifi/data kapalıyken).

 1. Hocam merhaba.Ben dün Zen İçin 2.5gb ram yukseltmesini yaptim ama yaptiktan sonra Wifi ve 3g de çok yavaşlama oldu ve Bağlanti çok kopuyor .sonra düzelir belki diye Note3 rom u yükledim ama hâlâ ayni şekilde yavaş.Buna bir çözüm bulabilirmiyiz?

  1. Ram yükseltme ile data bağlantısı arasında bir ilişki olmaması lazım. Orjinal 4.2 yi kurup bir deneyin isterseniz.

 2. mustfa bey rom güzel deep sleep özelliğini ekleyelirmisiniz. programı yükledikten sonra %80 görünen batarya tlf kapatıp açınca % 30 düştü. acaba başka bir nedeni varmıdır?

  1. Teşekkür ederim Mehmet bey, deepsleep ekleyebilmem için kernelin source koduna ihtiyacım var ama piranha söz konusu kodları paylaşmıyor. Bu yüzden script ve program ikilisini yazmam gerekti. Zen’in hızlı düşüşü %40’lar ciavrında oluyor (%13lere). Sizdeki düşüş, yeni rom sonrası pil seviyesini algılamaya çalışması gibi. Yeni rom yükledikten sonra bir tam şarj yapmak ve hatta pil kalibrasyonu yapmak iyi olabilir.

  1. Jeallybeande iken piranha yetkilisinin önerdiği yönetimi kullanıyordum, gün içinde şarj bitecek şekilde kullandığımda işe yarıyordu fakat ilk gün az kullanınca ertesi gün hızlı düşme yine de oluyordu:
   “Kalibrasyon yapmadan önce batarya gücünün %10 nun altına düşmesini bekleyip aşağıdaki adımları takip ediniz.
   1. Telefon açıkken 2 saat veya daha uzun süre şarj edin (bu süre boyunca şarjdan çıkarmayın),
   2. Telefonunuzu şarjdan çıkarın ve kapatın,
   3. Telefon kapalıyken 10-15 dk kadar telefonunuzu tekrar şarja takın,
   4. Sonrasında telefonunuzu tekrar şarjdan çıkarın, telefonunuzu açın ve 2 dk bekleyin; telefonunuzu kapatın ve tekrar 10-15 dk daha şarj edin.
   Not: Kalibrasyon işlemleri batarya süresinin uzamasını, bataryanın tam performanslı çalışmasını sağlamaktadır.Kalibrasyon işlemini 3-4 ayda bir yapmanızı tavsiye ederiz. ”

   Bir de donanımhaber forumunda Tolga beyin yazdığı yöntem var, biraz uzun olduğu için deneme fırsatım olmadı ama vaktiniz varsa denenebilir.

   1. Mustafa bey İşlemi bir kaç kere yaptım fakat yine %80 den kapatıp açınca %30 lara dusuyor başka ne yapabiliriz ?

    1. Mehmet bey, eğer kalibrasyon sonrası düzelmiyor ise bilemeyeceğim. Mesela kalibrasyon yapmamıştım, bütün gün kullanım sonrası %60’lardaydı, açıp kapayınca %30’a düşmüştü. Ama olması gereken zaten %30lar olmalı, bizim telefon normal kullanım bir gün dayanıyor. Kalibrasyon ile bu yanlış gösterim düzeltiliyor. %80’e ne kadarlık bir kullanım sonrası geliyorsunuz? (ekran açık ve bekleme süreleri)

     1. mustafa bey yoğunluktan dolayı ekranla ilgili işlemleri yapamadım. şimdilik kullanıyorum romunuzu gayette başarılı sorunsuz şarzıda o şekilde kullanmaya devam. ilgilendiğiniz için tşkler.

 3. hocam merhabalar. romu yüklemeyi düşünüyorum, aklıma takılan bir iki soru var sadece. birincisi, stabilite konusunda ki deneyimleriniz, ikincisi ise kamera, kamera 16 mp gözüküyor ama çekim performansı fotoğraflara ne şekilde yansıyor acaba. çözünürlük netlik vs gibi konularda bir gelişme sağlıyormu. ayrıca xda forumdaki bazı romlarda karşıya attığım linkteki videoları oynatamama problemi vardı. arada birde şebeke gidip geliyor kamera da da sıkıntı vardı. hike romunu yüklemiştim hala öyle duruyor. bu romun hike romuna göre bataryasında herhangi bir artış söz konusumu yada aynımı. bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Hiçbir romu çok uzun kullanamadığım için uzun süreli stabilite bilgim yok ama kısa sürede bir sorun görmedim. Zenin kamerası 8MP, 16 veya 13’e yazılım ile çıkıyor, arkadaşlar istediği için ekledim. Hoşunuza gitmezse 8MP seçeneğide var, onda kullanabilirsiniz. video sorununuzu tam anlamadım ama video oynatımında bir sorun yok. Bir sorunu olduğuna dair bir geri bildirim olmadı.

 4. Sizden isteğim şudur samsung cihazlarda yardım menüsü var burada screenshot falan var tipki iosdaki assastive touch gibi. Samsung galaxy tab4 de var boyle bisey bu rom icinde bitane yapabilirmisiniz install zip den format gerekmeden kurabilcegim bisey

  1. Screenshot için tuş kombinasyonlarını biliyorsunuzdur sanırım (ses kısma+power tuşu). Ama tuş olarak gözüksün diyorsanız GravityBox ile kapama ekranına tuş olarak ta eklenebiliyor diye hatırlıyorum. Hatta ekran video kaydı tuşu da eklenebiliyordu galiba.

  1. Her şeyden önce işlemlere başlamadan recovery’den telefonunuzun bir yedeğini (backup) alın. Sonra xposed framework’ü sitesinden ( http://dl-xda.xposed.info/modules/de.robv.android.xposed.installer_v32_de4f0d.apk ) indirip kurmanız, sonra kurulan programı açıp sırasıyla,
   1) “Modül indir” kısmına girip GravityBox [KK]’ı bulup üstüne tıklayıp, açılan ekranda sağa kayıp versiyonlarda son sürümü yüklemeniz gerekiyor (3.5.14)
   2) Ana ekrana dönüp “Modüller” kısmında yeni yüklenen GravityBox [KK] yanına check koyuyoruz.
   3) Tekrar ana ekrandan “Framework” kısmına girip, uyarıya tamam deyip, “Yükle/Güncelle”ye basıyoruz. Root izni isteyecektir, veriniz. Daha sonra telefonu yeniden başlatmak için bir pop-up ekranı geliyor. Tamam’a basıp başlatın.

   Telefon tekrar açıldığında GravityBox çalışıyor olacaktır, programına girip, sistem üzerinde çeşitli değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin Durum çubuğu hızlı ayarlar kısmına “ekran görüntüsü al” tuşu ekleyebilir, yada güç iyileştirmeleri kısmında “güç menüsünde ekran görüntüsü al” seçip kapama tuşu ile o tuşu da görebilirsiniz. (bazı romlarda bu ikincisi çalışmayabiliyor, Lite-kat’ı hatırlayamıyorum, siz bir denersiniz)

  1. Uzun uğraşlar bir sürü program kurdum ve ayar yaptım demiyorsan o basamağı atlayabilirsin. Bir sorun çıktığında romu sıfırdan kurarsın.

 5. Yok abi 1 ay felan derken g3 romunu portlamanı sordum 😀 yedekleme 50 dakika felan sürdü birsürü programım olduğu için galiba dosyalar fazlaydı 3 gb filan yedeklemiş

  1. Admin panelinden yorumlara bakıp/cevaplayınca böyle yanlış cevaplar oluyor 🙂
   valla işlerin yoğunluğu önemli, miui’den sonra G3’e başlarım.

 6. hocam selamlar

  sizin bu battery drain için yazdığınız durusu programını paylaştığınız romları kullanmadan telefona kurmamız mümkün mü?

  Daha detaylı yazacak olursam : Zen kitkat flashtolla yuklenen 2,5 gb hafıza ayrılmış olanı kullanmak istiyorum. Donanımhaberde sizin ve tolga bey’in romlarda system ui stopped sıkıntısı yaşadım. belki benim kurduğum programlardan kaynaklandı bilemiyorum. Bu nedenle en sade hali için flash toolla yuklenen kitkat kurdum. sizin bu scripti kurma sansım var mıdır? cm kurdum cwmden yuklemem yapabilirim.

  Teşekkürler

  1. Merhaba, maalesef program tek başına işe yaramaz init.d scriptini de yüklemeniz lazım ama her rom init.d çalıştırmayabiliyor. Romu yapan kişinin kernelden bu özelliği açmış olması gerekiyor. O yüzden stock zen kitkat ile çalışma imkanı yok. Aslında kernelini modifiye edip bu özellikleri stock roma da eklemiştim ama paylaştığım diğer romlar gibi stabil çalışmadı, stock rom tam düzgün bir şekilde hazırlanmamış, yani daha tamamlanmamış gibi görünüyor.

 7. Tekrar selamlar

  Piranha Zen Gidgat Ultimate Battery Fix konusundan paylaşımını alığ cwm’den kurdum durusu programı geldi. izni açıp deneme yaptım. çalışıyor gibi. Dikkat etmem gereken başka bir detay var mıdır?

  Bu arada tüm romlar ve emeğiniz için ellerinize sağlık.

  1. O fix sadece Gidgat ultimate romunu kurduysanız gerekliydi. Lite-kat romun içinde kurulu geliyor zaten. Ama fazladan kurduysanız bir zararı olmaz.
   rica ederim iyi günlerde kullanın.

 8. Merhaba Mustafa Bey

  Maalesef 1 önceki cevabınızda bahsettiğiniz gibi program tek başına stock rom’da işe yaramıyor. Gece 02:30 sabah 10 arasında %100’den %25’e pil kullanımı var. Sağlık olsun yapacak bir şey yok.

  Kolay gelsin

 9. Hocam Merhaba,
  Öncelikle uğraşlarınız için teşekkürler.
  Piranha Zen kullanıyorum. Lite-Kat Romu yükledim. Biri aradığında arama görüntüsü geç geldiği için Lite-KatZilGoruntuFixPiranhaZen.zip dosyasını yükledim. Başarılı bir şekilde yüklendiği iletisini alıyorum. Başka bir yerden program açıp herhangi başka bir ayar yapmam gerekiyor mu acaba? Hala aynı sorunu yaşıyorum. Birisi beni 1 kere çaldırıp kapattığında (2-3 sn civarı) telefonum bunu hiç algılamıyor. Bana çağrı hiç ulaşmıyor.

  1. Rica ederim Yılmaz bey, Başka bir ayar gerekmiyor. Bu fix zil sesi ile görüntü arasındaki süreyi kısaltmak için (birkaç saniyeye indirmek için) ama birisi sizi çaldırdığı (sesi duyduğunuz) anda çağrı kaydının gözüküyor olması lazım.

   1. Hocam ilginiz için teşekkürler, eksik anlattım durumu sanırım. Mesela başka bir telefon alıp kendimi 1 kere çaldırıp hemen kapatıyorum. Fakat benim telefonda hiç bir şey olmuyor, ne çağrı kaydı, ne zil sesi.

    1. Şu an miui v8’deyim, onda denediğimde arayan telefonda arama sesi duyulduğunda (bu arada ara tuşuna basmam ve bu sesin gelmesi arasında baya bir bekleme oluyor), miui’de çalmaya başlıyor ve 1-2 saniye sonrada görüntü geliyor.

  1. Merhaba Hakan bey,
   Ram bellekten kastınız program yüklenebilir alan ise onu piranha yetkilisinin gösterdiği yöntem ile arttırıyorsunuz. Custom romlar ile o alan değişmiyor.

 10. yani programların yüklendiği yer 1gb dir zende.Bunda da 1gb mi? 2 yada 2.5 gb olsa süper olur.

 11. bildirim paneline flaşı eklesen süper olur.birde pil göstergesi görünmüyor.pil göstergesi % olarak eklense daha harika olur.

  1. Bildirim panelindeki kayan kısayollar sabit, ekleme veya çıkarma imkanı yok. Ama sahibi yazan ikinci ekrani diyorsan, xposed ve gravity box kurularak eklenebilir.
   Yüzdeli pil gösterimi ayarlar içinden yapılabiliyor olması lazım.

 12. mustafa abi öncelikle teşekkür ederiz bu süper rom için.geç gelen zil sesini verdiğin eklenti ile çözdüm.batarya sorunu ise çözdüm.batarya sorunu olan arkadaşlar bataryayı %100 yapıp format atsın çözülür. bende çözüldü sadece şuanlık telefonu açıp kapatınca bir %5 ve %10 sapma oluyor.olsun o kadar da.piranha orjinalromda da vardı o sapma.iyi günler

  1. Rica ederim, memnun kaldığınıza sevindim. Yorumları lite-katın altına taşıdım.

 13. hocam yerşeyi yaptım telefon açıldı ancak ancak android.process.acore Hatası alıyorum yardım edermisin

  1. Romu ilk açtığınızda mı veriyor hatayı? Kullanma sırasında oluştu ise bir programın data cachenin bozulması neden olur demişler.

 14. Merhaba hocam.Hayırlı bayramlar.Zil sesi ve görüntü sorunu için verdiğiniz dosyayı nasıl kuracağız?

  1. Merhaba Gökhan bey, iyi bayramlar. O dosya recoveryden diğer zip dosyaları gibi kuruluyor.

 15. Merhaba, elinize sağlık.
  Romu epeydir sorunsuz kullanıyordum (çağrıların biraz geç düşmesi gibi ufak tefek sorunlar hariç).
  Fakat şu sıralar donmalar oluyor, çağrı geldiğinde numara gözüküyor, isim çok geç geliyor, hatta bazen kim bu diye yanıtsız bırakıyorum.
  Bir de zaman zaman şu şekilde donmalar oluyor:
  * Ekran kapalıyken güç tuşuna basınca tepki vermiyor, hiç bir şey yapmayınca 5-10 sn sonra ekran açılıyor.
  * Ekran kapalıyken güç tuşuna basınca tuş kilit ekranı geliyor, tuş kilidini açmaya çalışınca donuyor tepki vermiyor, hiç birşey yapmayıp bekleyince 5-10 sn sonra açıyor ekranı.

  Herhangi bir yabancı yazılım yüklü değil, acaba sorun ne olabilir, fikriniz var mıdır?

  1. Teşekkür ederim. Bahsettiğiniz sorunlar nedeni tam anlaşılamayan, kapatıp açılınca geçen türde sorunlara benziyor (örneğin şu an dizüstü bilgisayarımda benzer nedensiz takılmalar oluyor) Eğer kapatıp açınca düzelmez ise format atmak bir çare olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir