Piranha Zen için LolliCraft Romu

Zen’e taşıdığım, 16MP kamera ve şarj sorunu çözümünü eklediğim LolliCraft romuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Romun orjinal kamerası en fazla 8MP gösteriyor, denemeniz için kaldırmadım. Ama başka bir kamera yüklerseniz, 16MP olarak görecektir. LolliCarft ayarlar içerisindeki weather ve custom background özellikleri çalışmamaktadır. Orjinalliği bozulmasın diye çıkarmadım. Bunlar haricindeki tüm özellikleri çalışmaktadır. Özellikle bildirim paneli kısmı güzel olmuş (ayarlardan rengi de değiştirilebiliyor). Onun haricinde Mystic roma çok benziyor. Görüntülü konuşmadaki düğme yerlerini de düzelttim.

ROM OS Version: 4.4.4 KitKat (Lollipop arayüz)
ROM Kernel: Linux 3.4.67

Yükeleme Talimatları:
1) ROMun zip dosyasını aşağıdaki linkten indirin
2) SD Kartınıza kopyalayın
3) CWM Recovery’e gidiyoruz
4) Önce Wipe Data sonra Wipe cache yapıyoruz
5) Install From SD seçip
6) Kopyaladığımız ROMun zip dosyasını seçip, ‘YES’i seçiyoruz.
7) Reboot yapıyoruz
8) Tebrikler Romu yüklediniz, hata bulursanız lütfen bildiriniz.
9) Ayrıca pil sorunu için ‘Durusu’ programından ‘Ekran Kilitleme Yetkisi’ni açmayı unutmayın.

Not: Yükleme ve daha sonrasında oluşabilecek bir hatadan sorumlu değilim. Kendi riskiniz ile yükleyiniz.

İndirme linki: https://yadi.sk/d/R0YTKGbnsWfjq (MD5 Checksum: 6E77B78ACD70CA543FB1646F7A2F6C99)

Screenshot_2016-06-15-12-29-33 Screenshot_2016-06-15-12-29-49 Screenshot_2016-06-15-12-30-04 Screenshot_2016-06-15-10-23-14 Screenshot_2016-06-15-10-23-45 Screenshot_2016-06-15-10-23-37 Screenshot_2016-06-15-12-31-29 Screenshot_2016-06-15-10-27-46 Screenshot_2016-06-15-10-27-03 Screenshot_2016-06-15-10-27-11 Screenshot_2016-06-15-10-27-32 Screenshot_2016-06-15-10-28-19 Screenshot_2016-06-15-10-29-20 Screenshot_2016-06-15-10-29-31 Screenshot_2016-06-15-10-29-39 Screenshot_2016-06-15-12-17-14 Screenshot_2016-06-15-10-29-54 Screenshot_2016-06-15-10-30-14

“Piranha Zen için LolliCraft Romu” için 103 yorum

 1. Muhakkak deneyeceğim. Dilerim lolipop arayüzü romun akıcıllığını olumlu şekilde etkiler.

  1. Akıcılığı Mystic’e göre daha iyi, Lite-kat gibi akıcılığı var diyebilirim. Eğer lollipop arayüz seviyor iseniz bu romu öneririm.

   1. hocam hakikaten güzel bir rom yeni kurdum çok harika gözüküyor tek eksik olarak gördüğüm şimdilik son uygulamaların tümünü temizleyen bir tuş yok.

    1. Xposed ve GravityBox kurarak o tuş eklenebiliyor ama gösterim olarak card view seçili ise galiba tuş işlemiyordu. Yani alt alta dizili görünümü seçmek gerekiyordu diye hatırlıyorum. Başka bir rom ile uğraştığım için kontrol edemedim, edince tekrar yazarım.

     Şimdi kontrol ettimde, doğru hatırlamışım, “card stack view”a evet denirse gravitybox’taki o tuşa basılamıyor.

   2. Mustafa bey ben stock rom kullanıyorum ve sizin yaptığınız uygulamayı (durusu uygulaması ) internette bulamadım sorun olmazsa apk olarak paylaşırmısını

    1. apk’yı herhangibir romun “system/app” klasöründe bulabilirsiniz ama init.d scripti ile beraber çalışıyor yani program tek başına işe yaramaz. Stock romada eklemiştim bu program ve script ikilisini ama bizim 4.4 stock rom tam bitirilmemiş olmasından dolayı stabil bir çalışma göstermedi. Eğer kitkat kullanmak istiyorsanız, sitedeki romlardan birini kullanabilirsiniz, stok roma en çok benzeyeni Lite-kat.

 2. Merhabalar,
  Önce Alice projecti kurdum ve daha sona o romda bir kaç problem yaşadığım için Lollicraft’ı kurdum. Bu nedenle kısa bir deneyimden sonra ikisini karşılaştırıyorum. Alice’de gördüğüm hatalar ve iyi yanlar.
  1- Şebeke bağlantısı normalden daha zayıftı.
  2- Kamera yazılımı, özellikle ön kamera oldukça kötüydü.
  3-Ses aç/kapama tuşu çalışmıyordu
  Alice’nin sevdiğim yanı ise: Telefonun çok hızlı açılması ve arayüzün çok akıcı ve lollicrafta göre daha iyi olmasıydı.

  Lollicraft ile ilgili şimdilik farkettiğim problemler ve güzel yanlar,
  1-Menüler arası akıcılık biraz yavaş. Dosya yöneticisi alice’e göre daha kötü.
  2-Kamera uygulaması 8MP olmasına rağmen çok başarılı, odaklama özelliği çok iyi.
  3-Şebeke bağlantısı oldukça Alice’e göre çok çok iyi.

  Ciddi bir problem ile karşılaşmazsam Lollicraft’ı kullanmayı düşünüyorum. Başka karşılaştığım durumlar olursa buraya yorum yaparak eklerim.

  Teşekkürler.

  1. Murat Bey,
   Objektif ve faydalı yorumunuz için teşekkür ederim. Özellikle kamera bilgileri benim için çok faydalı oluyor. Şebeke çekimi konusunda status bar’daki çentik sayısına bakıyorsanız, onlar tam doğru bilgi vermeyebilir çünkü romun yapıcısı çentik sayısını kendisi belirliyor. Çekim gücünü en doğru olarak Telefon hakkında>Durum>SIM Durumu’ndan sinyal gücüne bakarsanız öğrenebilirsiniz. dBm yazan değer ne kadar küçük olursa, asu’nun değeri ise ne kadar yüksek olursa o kadar iyi.

 3. İyi günler piranha zen modeli için önereceğiniz en stabil ve şarj konusunda iyi kisacası bulduğunuz en başarılı rom hangisi ?Hızlı cevaplarsanız sevinirim

  1. Eğer kitkat görünüm tercih ediyorsanız Lite-kat, eğer lollipop görünüm istiyorsanız LolliCraft.

 4. Merhaba Rom u gerçekten çok başarılı buldum fakat root uygulaması ve tüm uygulamaları birlikte temizleme tuşu konusunda ne yapabilirim

  1. Merhaba Harun Bey,
   Rom kendinden rootlu, root yapmanız gerekmiyor. Tüm uygulamaları temizle tuşu gravity box ile geliyor ama card stack view seçtiyseniz basılamıyordu. Buna yönelik bir çözüm araştırayım, bulursam update olarak eklerim.

 5. Merhabalar acaba uygulama belleği kac gb bende suan 4.2 rom 2.5 gb uygulama belleği yuklu. Lollicraft i yuklesem degisirmi 2.5gb dami kalır?

  1. Merhaba Soner Bey,
   Rom yüklemek uygulama belleğini değiştirmez. O belleği değiştirmek için piranha teknik destek sayfasındaki prosedürü izlemek gerekir.

 6. Peki
  1. Telefon uzerinden yazilanlari yapmam yeterli dimi
  2. Haliyle uygulamalar fln sifirlanicak dimi
  3. Pil sorunu varmi onceden 4.4 romda 10 dakikada %30 sarj gidiyodu

  1. 1)Kurulum, herhangibir rom gibi, ekstra bir ayar yapmak gerekmiyor. durusu programından ekran kilitlemeyi aktifleştirmek dışında tabi.
   2)Eski rom ve içindeki ayarlar gidecek haliyle. Çeşitli backup programları var ama kurulu programların ayarlarını geri getirebiliyorlarmı bilemiyorum, hiç denemedim.
   3)Bu sitedeki hiç bir romda o sorun yok.

 7. Merhaba ekran paylaşımı özelliğini bulamadım rom içerisinde.Onceki orijinal romunda vardı. Vestel TV lere uyumlu bildiğiniz bir program varmıydı acaba.Rim başarılı ve tek eksiği bu bence

  1. O özelliği hiç kullanmadığım için dikkatimi çekmemiş, rom yapanlar bazen klasik olan şeyleri bile çıkarabiliyorlar. Eğer başka bir kitkat romda varsa oradan alınıp, bu roma eklenebilir, bir araştırayım, haber veririm.

   Biraz araştırdım da, Google Cast diye bir program gördüm, bunu denediniz mi, Vestel ile çalışıyor mu? Hangi romdaki ekran aktarımı Vestel ile çalıştığı söylemiştiniz?

    1. Gravity box kullanmadan ekran paylaşımı olan rom mu soruyorsunuz? Lite-Kat’ta kablosuz ekran diye bir tuş vardı, ama dediğim gibi bu özelliği hiç kullanmadığım için çalışıp çalışmadığını bilmiyorum.

 8. hangi rom denediysem hepsinin gps sorunlu
  gps çalışmıyor yada sinyali çok az
  Mobil veri ya wifi den bağlanmak zorunda kalıyorum konum bilgisi için
  bunun bir çözümü var mı ya da gps için en iyi kitkat rom u hangi Piranha Zen için bilgisi olan var mı?
  Teşekkürler

  1. Maalesf bizim mtk işlemcilerin gps uyduya bağlanmaları, internet olmadan uzun süre alıyor. Kapalı alanda, internetsiz konum bulma ise imkansız gibi birşey.

 9. Merhaba indirdim romu kurdum sıkıntı yok güzel ancak galeriye girince calismayi durdurdu diyo çözümü varmi? Birde ust bildirim cubugu mavi onun rengi nasil değişir

  1. Romun orjinal galerisi, özellikle telefonda çok resim var ise bu hatayı veriyor. Bu galeri silinip, başka bir galeri yüklenebilir. Olmadı elimdeki galerilere bakayım, en sorunsuzunu bir update dosyası olarak yükleyeyim.
   Bildirim paneli rengini diyorsanız “LolliCraft Settings>Statusbar>Custom Theme”den çeşitli renkler seçilebiliyor.

  1. Eski yorumlardan gördüğüm Google Kamera için iyi diyorlar. Ama play storeda bulamamıştım, o yüzden apk şeklinde indirip kurmuştum.

  1. Buradaki romlar, mtk6589 cpu’ya sahip gm discovery için hazırlanmış romların zen’e taşınmış halleridir. zen’e ait herşeyi düzgün, sağlam bir kitkat olmadığı için (Stock Zen 4.4 romuna bakarsanız onda da Tinno S9203 yazar) mecbur değişmesi gereken dosyalar haricinde discoverynin dosyalarını bırakıyorum.

  1. google klavye hatasının çıkma nedeni, play storeda otomatik güncelleme açık ise Google Play hizmetleri’ı güncelliyor. Bu da klavye hatasına neden oluyor. Ayarlar>Uygulamalar>İndirilenler’de play hizmetlerini kaldırırsanız geçiyor.

    1. Play hizmetlerinin kendisini değil yanlız son yapılan güncellemesini kaldıracağız. O yüzden indirilenler kısmındaki play hizmetleri diye söylemiştim.

   1. abi bu sorunu üst ekranda hesap resmini değiştirmeye çalışanca oluyo galeriden bi rsim secince

    1. Evet şimdi gördüm, ben bilgisayardan yüklediğim profil resmini seçiyordum bir sorun olmuyordu ama kamerası ile çektiğim bazı resimlerde bende de aynı hatayı verdi. Büyük ihtimal resmin çözünürlüğü ile alakalı. Düşük çözünürlüklü bir resim seçmeye çalışın. Screenshotlarda sorun çıkarmıyor (1280×720) veya altı bir çözünürlük iyi olur.

 10. ABİ BİDE ARAMA YAPtıgımda karşıdaki açınca titreşim vermiyor ek ayarlardada işartelem sekmesi yok senin diğer romlarda da aynı sorun varmı

  1. Karşıdaki açınca titremesi için Telefon programının Ayarlar kısmında “Diğer ayarlar”da “MO Call Vibrate” yanına çek koyarsanız titreşim çalışır.

 11. Hocam bunun muzik acinca filan sesi az gibu geldi bana oncekine gore. Bide dolby atoms u sildim ben onla alakasi varmı?

  1. Romun yapımcısı değişik özellikler eklemiş, hepsini denemedim. Bazıları çalışmıyadabiliyor.
   Headsup çalışıyor, bir programa gelen bildirimin kısa bir süreliğine ekranda gözüküp kaybolması. önce hangi programların bildirimlerinin gözükmesini istediğinizi seçip, daha sonra telefonu reboot etmek gerekiyor.
   3g speed hack adından anlaşıldığı kadarıyla 3g hızını arttırmaya yarıyor ama etkisi var mı bilemiyorum, deneyip görmek lazım.
   Rom yapımcısının eklediği ekstra özellikleri yine kendisi en iyi bilir ama xda’dan cevap yazmadığı için çözme işi deneme yanılma ile bizlere kalıyor.

 12. Dolby atmosu tekrar kurdumda bi ayar yapmam gerekiyomu kurdum ole kalicakmi? Bide klavye demisler ben google klavyeyi devre disi biraktim herzaman kullandigim touchpal i kurdum. Birde font degistirmek icin surekli program kurardim bunda kendinden degistirme varmis sevindim ellerinize saglik hersey icin.

  1. Teşekkür ederim.
   Dolby atmos kuruldu ise başka ayar yapmadan çalışmaya başlaması lazım, tabi programından çeşitli seçenekler var (movie, music vb.) onlar değiştirilebilir yada sağ üst köşedeki kapatma tuşu ile devre dışı bırakılabilir. Ses seviyesi için “Volume Leveler”ı “ON” yapmak baya etki yapıyor.
   Diğer bilgi içinde teşekkürler, eğer herkes bildiği kullanışlı programları başkaları ile paylaşırsa, çok daha kullanışlı telefonlara sahip olabiliriz.

  1. Gmail’da bir sorun olmuyordu. Romun kendi emailı yok, dışarıdan kurdunuz sanırım. Kurduğunuz programın bir ayarı olabilir.

 13. Merhaba hocam recovery moda nasıl giriliyor
  Yani hangi tuşlara basılıp yapılıyor ve dogru yaptıysam recovery menüsüne dogru girdiysem komut yok diyo hızlı cevap verebilirmisiniz.Teşekkür ederim.

  1. Recovery için telefon kapalı iken telefon açma ve ses açma tuşlarına aynı anda basılı tutulacak, ekrana gelen ilk görüntü ile tuşlar bırakılacak. Recovery düzgün yüklü ise açılması lazım.

 14. Komut yok diyen ünlem işaretli bir android çıkıyo niye olabilir?Birinci sorum
  2.sorum:Rom yüklemenin farklı yolu varmı

  1. Recovery tam yüklenememiş olabilir, bilgisayardan düzgün bir şekilde yüklendi mi?
   Pc’den rocovery yükler gibi rom yüklenebilir ama o rom dosyalarının şekli ve yapısı bizim kullandıklarımızdan farklıdır. Stock romun bu tür rom dosyaları vardı.

  1. Sorunun türkçe çıkması ilginç, recovery programları ingilizce olur. Recovery’i düzgün yüklediğinizden emin misiniz? Piranha zen yetkilisinin anlattığı recovery kurulumu ve gerekli dosyalara buradan ulaşabilirsiniz.

  1. Lite-Kat’taki scriptte ekran kapalı iken powersave moduna alıyordu, bu da çağrı sesinden 4-5 saniye sonra görüntü gelmesine neden oluyordu fakat diğer romlarda bunu hotplug olarak değiştirdim ve 1-2 saniyede görüntü geliyor. Scriptte bir değişiklik yaptınız mı?

  1. Bir değişiklik yapmadıysanız, Lollicrafttaki zaten ayarlanmış olanı. Ama kafama takılmasın diyorsanız, önce telefonu yeniden başlatıp, birisine kendinizi aratıp, sesten kaç saniye sonra görüntü geliyor not alın, daha sonra Root Explorer kullanarak /system/etc/init.d/ klasöründeki 01DURUSUgovernor dosyasını seçip kes(cut) yapıp, sd kartta bir yere yapıştırın. Sonra telefonu yeniden başlatın ve süreyi tekrar ölçün, dosyayı tekrar eski yerine taşıyıp, permissions’larının (read,write,execute) hepsini seçili yapın (rwxrwxrwx). Süreler arası fark oldu mu?

   Bir de Root Explorer kullanırken dikkatli olun Root içindeki gerekli bir dosyayı yanlışlıkla silmek, telefonu kitler ve romu tekrardan kurmanız gerekir!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir