Piranha Zen için Miui v9 Global Romu

Merhaba arkadaşlar, miui v9 ayarlar kısmındaki sorun ile uğraşırken, Global romunu buldum. İçerisinde bir çok dil var ama önceki yayınladığım v9’dan eksik uygulamaları var (micloud, jjhome, MiGalleryLockscreen gibi). Bir artı olarak ayarlara “Sistem uygulamaları güncelleyici” eklenmiş. Bu özelliği bir update olarak önceki v9 romuna da ekleyeceğim. Eğer değişik dillere ihtiyacınız olursa diye (özellikle italyadaki kullanıcılar için 🙂 ) bu romu ekledim. Diğer v9 romunu yüklediyseniz bunu kurmanıza gerek yok, ikisi de aynı tabanı kullanıyor.

ROM OS Version: 4.4.2 KitKat
ROM Kernel: Linux 3.4.67

Dikkat edilmesi gerekenler ise:

 1. Mi Mesaj kapalı olmalı yoksa faturaya yansıyormuş.
 2. Her ne kadar kapattığınızda yeniden açılmasını sağlayan bir script yazmış olsam da, USB hata ayıklaması’nı kapatmayın, bootta takılmasına neden oluyor.

Yükeleme Talimatları:
1) ROMun zip dosyasını aşağıdaki linkten indirin
2) SD Kartınıza kopyalayın
3) Recovery’e gidiyoruz
4) Önce Wipe Data sonra Wipe cache yapıyoruz
5) Install From SD seçip
6) Kopyaladığımız ROMun zip dosyasını seçip, ‘YES’i seçiyoruz.
7) Reboot yapıyoruz
8) Tebrikler Romu yüklediniz, hata bulursanız lütfen bildiriniz.
9) Ayrıca pil sorunu için ‘Durusu’ programından ‘Ekran Kilitleme Yetkisi’ni açmayı unutmayın.

Not: Yükleme ve daha sonrasında oluşabilecek bir hatadan sorumlu değilim. Kendi riskiniz ile yükleyiniz.

İndirme linki: https://yadi.sk/d/BvIOjXud3TBU9g   (md5: 303be122aa30ab417dc1e64632bf2124)

Screnshots:

      

    

    

“Piranha Zen için Miui v9 Global Romu” için 73 yorum

 1. Emeklerinize çok teşekkürler. Spesifik sorularım için burayı kullanabilir miyim? Ya da herhangi bir iletişim adresiniz varsa?

  1. Rica ederim. Tabiki burayı kullanabilirsiniz. Zaten diğer arkadaşlarında faydalanabilmesi için buradan sorulmasını tercih ediyorum.

 2. Hem xda’dan hem de burdan aynı kişiye denk gelmek ne garip bir ihtimaldir 🙂
  Sorum Multi touch sorunu. Donanımsal bir problem olduğundan bahsetmiştiniz. Ancak bu sorun BLU’nun, MMX’in, Piranha’nın tüm klon telefonlarında var mı yok mu bilmiyorum. Fakat MTK6589 işlemcili olan General Mobile Discovery’de böyle bir sorun yok. Aynı işlemci mantığı ile Piranha Zen’i, GM Discovery’nin bir klonu haline getirebilir miyiz? Getirebilirsek bu multi touch sorununu çözer mi?
  Teşekkürler, iyi günler.

  1. Kastettiğiniz discoverynin touch panelini kullanmak, yani donanımsal bir değişiklik yapmak ise boyut uyumsuzluğu haricinde driver sorunu da olacaktır diye düşünüyorum.

  1. Kapalı geliyor, mesajlara ilk girildiğinde açıyım mı diye soruyor. Kontrol amaçlı Ayarlar-Sistem uygulamaları-Mesajlardan kontrol edilebilir.

 3. Kitkat’taki bataryanın hızlı boşalması, ekran kapalıyken CPU’nun derin uykuya geçmemesi sorunu için yazdığınız Durusu programı nasıl çalışıyor? Jellybean tabanlı kullandığım ROM’lara göre batarya su gibi gidiyor. Durusu programında ekran kilitlemeyi test et dediğimde bir sorun yok. Bu programı nasıl kullanabilirim?

  1. Durusu programı bir init.d scripti ile beraber çalışıyor. Yani tek başına bir işe yaramaz. Scriptin yaptığı ise telefonun derin uyku prosedürüne girmesini engellemek çünkü kernel o prosedürü düzgün şekilde tamamlayamadığı için kısır döngüye giriyor ve aynı işlemi devamlı yapmaya başlıyor. Piranha, kernelin source kodunu verseydi, kesin çözümü bulabilirdim ama maalesef vermediler. Mevcut kernel ile ekran kapalıyken saatte %5 şarj kaybı oluyor, benim script ile bu oran %1-2 arası oluyor. Eğer telefonu kullanırken çok uzun bekleme süreleri istiyorsanız jeallybean kullanmak daha iyi ama sabah şarjdan alıp, akşam şarja takıyorum diyorsanız kitkat tavsiye ederim. Bir de ilk rom kuruluşundan sonra batarya kalibrasyonu yapmak gerekiyor çünkü son %1 şarjda 50 dakika ekran süresi verdiğini bilirim.

 4. Bahsettiğiniz kernel kodu xda’dan Santosh M’nin geliştirdiği custom kernelin github sitesinde bulunabilir mi? https://github.com/sandymanu/A117_MT6589_kernel
  Burda source alanı da var. Hiç anlamadığım için size bırakıyorum. MMX A117 için yapılmış bir kerneldi ve de zamanında Piranha Zen telefonumda kullanmıştım. Ama kernel sürümü 3.4.5. Kitkat ROM’larda ise 3.4.67 olarak geçiyor. Bu işinize yarayabilir mi?

  1. Sizin de söylediğiniz gibi santosh’un ki jeallybean kerneli, kitkatlarda işe yaramaz.

 5. Bir de bulduğum bu kaynak kodu var. xda’dan, bu kaynak kodunu kullanarak sadece CPU’nun derin uyku kısmında oynama yapabilmeniz mümkün mü? Bu arada, multi touch konusunda GM Discovery’nin driverını kullanmak mümkün müdür? Donanımsal olarak telefonda multi touch sorunu yoksa tabi. Uyumsuz olabilir, denemeye değer diye düşünüyorum yine de.

   1. Sırf işlemci(mtk6589) kodu ile kerneli oluşturmak imkansız diğer donanımların sürücüleri de gerekli. Yabancı forumlarda, değişik yerlerden buldukları donanım sürücü kodlarını birleştirerek bir kernel oluşturmaya çalışanları görmüştüm ama benim buna ayıracak zamanım maalesef yok.

  1. https://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=44873211#post44873211 bu linkte ilk post’a da bakmanızı rica ediyorum. İngilizcem yetmedi maalesef anlamaya. İstediğiniz MTK işlemcinin kaynak kodlarını firmadan isteme hakkına sahipsiniz gibi birşeyler anlatıyor ve de sayfanın devamında da paylaşılan kodlar da mevcut. Fakat MTK6589 ile ilgili ne var içeride derseniz, hiçbirşey anlamadım. Ne yazılım bilgim ne de İngilizcem yetmedi maalesef. Bu konuda aydınlatırsanız beni, sevnirim. İyi günler tekrardan.

   1. Bu konuda bahsedilen: android açık kaynak olmalı, eğer üretici veya distribütör istemenize rağmen size vermiyor ise ülkenizdeki yetkili mercilere şikayet edin denmiş, Çin’dekiler takmasa da özellikle Avrupa’dakiler yasalara uyup, gpl’ye saygı gösterirler demiş . Cevap olarak ta biri ben yetkili merci(portekiz), mtk ve dört markaya başvurdum, bir tek Sony olumlu dönüş yapıp kodu yayınlayacağını söyledi demiş.

 6. Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Yaz tatilinde zamanım olacağı için bununla uğraşmayı düşünüyorum.

  1. Rica ederim. Eğer yardım gereken bir yer olursa sorabilirsiniz. Asıl uzmanlığım sharepoint, android ile hobi olarak uğraşıyorum ama araştırıp yardım etmeye çalışırım.

 7. Ellerinize sağlık. Bu zamana kadar yüklediğim en güzel KitKat romu. Fakat birşey dikkatimi çekti. Telefon artık 16GB’lık hafıza kartını görmüyor. Ne yapabilirim?

  1. Bu rom sd kartı telefon hafızası, hafızayı da sd kart olarak görüyor. Dosyalar programında hem telefon hafıza, hem de sd kart gözüküyor mu?

   1. Mustafa Bey Merhaba, Bu romu Root suz yükleyemez miyiz? Miui 9 romu güzel çalışıyor fakat bazı banka uygulamaları Root’ lu cihazlarda çalışmıyor hatası veriyor…

    1. Merhaba Haluk Bey,
     Root iznini boot.img dosyasından verdiğim için, o dosyada değişiklik yapmam lazım, boş bir vaktimde yapar, konuya eklerim.

    2. Haluk bey, acil gerekiyor ise root explorer gibi bir program ile /system/xbin klasörü içindeki su dosyasını silerseniz rootsuz olur.

 8. ROM gayet performanslı ve de stabil. Kamera çözünürlüğü iyi, şarj süresi KitKat orijinal yazılımına göre bayağı iyi. Fakat farkettiğim ufak bir bugün var. Bazen sesi kontrol edemiyorum. Şöyle ki, kulaklıkla dizi izlerken bir sonraki bölüme geçtiğimde ses yok. Açıyorum, ses panelinde açılmış gibi görünüyor fakat mute olarak kalıyor. Sessiz modda ve normal olarak denedim birşey değişmedi. Kilit açma kapama gibi seslerde sorun yok, oynatılan medyanın sesi sürekli mute. Yeniden başlattığımda düzeldi. MX Player kullanıyorum.

  1. MX player kurup denedim ama böyle bir soruna rastlayamadım. Her seferinde mi oluyor? Mx’in kendi bir çok ayarı var gözüküyor, birisi bu sorunumu yaratıyor diyeceğim ama bilemiyorum.

   Bu arada geri bildirim için teşekkür ederim, romlar hakkında yorumlar herkes için yararlı oluyor.

 9. Bu romu stock recoveryden yukleyebiliyor muyuz? Bir de stock recoveryden stock rom backupi alabilir miyiz? Ne olur ne olmaz

  1. Stock recoveryde yoktu diye hatırlıyorum. Piranha zen yetkilisi de custom recovery yükletiyordu. Recovery mod yükleme başlığını zaten direkt onun sitesinden kopyalamıştım.

   1. Sunu anlayamadim bende recovery aciliyor.orda apply update from sd card gibi secenekler var.burdan rom yukleyebiliyor muyuz yoksa baska bi recovery mi kurmamiz gerekiyor

 10. Recovery ve romu basari ile kurdum.ama şöyle bi sorunum var rehber sim kartı görmüyor.nedeni ne olabilir hocam

  1. Ayarlar>Sistem Uygulamaları>Kişiler>Görüntüleme seçenekleri kısmından “SIM kayıtlarını göster”i açarsanız görünmesi gerekir.

 11. ROM hakkında gördüğüm birkaç şeyi daha sizinle paylaşmak istiyorum.
  Sesin mute olması sorununu çözdüm. Terrarium TV programından dizi izlerken MX Player ile oynatma seçeneği var. Bölüm sonunda MX kapandığında Terrarium TV’nin reklamı çıkıyor. İşte bu sırada ses gidiyor 🙂 ama nadiren oluyor, bir sorun oluşturmuyor. Onun dışında az önce ayarları kurcalarken güncelleme sekmesinde bir açık buldum diyebilirim. Güncellemeleri kontrol et’e dokunduğumuzda güncelleme yok. Sağ üstteki 3 noktaya tıklayıp güncellemeyi indir’e dokunduğumuzda ise bir güncelleme paketi indiriyor. Doğal olarak telefon ile uyumlu değil. Belki olur diye hevesiyle umutsuzca güncellemeyi indirdim yükledim ama bir anlam ifade etmedi, brick oldu. Port edilen telefon galiba lenovo marka bunu anlamaktan başka hiçbir işe yaramadı 🙂 MIUI9 ve MIUI9 Global ROM’larında ise bazı farklılıklar var.
  MIUI9 Global,
  **gördüğüm kadarıyla tamamen Türkçe ve gerek ayarlarda, gerek başka bir sistem uygulamasında herhangi bir durduruldu hatası sorunu yok.
  **Ama MiCloud yok,
  **MIUI9’da bulunan extra bir tane ana ekran vardı, o da yok.
  **Artısı ise Sistem Uygulamaları Güncelleyici.
  MIUI9’a gelince,
  **Son uygulamalar sekmesi daha kullanışlı. Mesela ayarlarda 2 farklı sekme açtığınızda o iki sekme arka arkaya sıralanıp ayarlar başlığı altında tek bir pencere gibi çıkıyor. Oradan sekmeler arasında rahat geçiş yapabiliyoruz.
  **Genel olarak MIUI9 Global den daha akıcı diyebilirim.
  **Açılış bootlogosunda MIUI9 Logosu var, Global sürümde ise sadece mi.com yazısı ve logosu var. Daha güzel duruyor bence.
  **Müzik Çalar’da ve de müzik çalarken bildirim panelinden şarkı sözlerini açıp kapatabiliyorsunuz, bu da çok güzel bir özellik yine.
  ** Her iki ROM’da da aynı temayı indirip açtığımda MIUI9’da daha fazla simge özelleştirilebiliyor. Mesela Chrome Dev kullanıyorum ben, MIUI9 Global ROMunda temayı uyguladığımda simgesi değişmeden kalıyorken MIUI9 ROMunda simge tema düzenine uygun olarak Chrome simgesine dönüşüyor.

  Her iki ROMun da bir eksiği var ki beni baya uğraştırdı.
  **Müzik uygulaması m4a uzantılı müzikleri algılamıyor. Youtube’dan TubeMate programı ile indirdiğim AAC / M4A uzantılı müzikler playerda yok. Garip olanı da Dosya Yöneticisi’nden girip açarken de müzik uygulamasını seçince sorunsuz bir şekilde açıyor. Fakat Müzik uygulaması içerisinde görünmediği için ne çalma listesi oluşturabiliyorum, ne de ekran kapalıyken veya arka planda oynatma yapabiliyorum. Google Play Müzik’ten dinliyorum ben de müzikleri.

  Wi-Fi hotspotla işim yok (işiniz olsa da ayarlarını dili ingilizce yapıp düzenleyebiliyorsunuz), Ayarlarda arama yerinde “ayarları ara” yerine “search settings” yazsa da olur, bir yerde “gelişmiş seçenekler” yerine “advanced settings” yazsa da olur diyorsanız MIUI9 seçebilirsiniz. Performans konusunda ufak bir üstünlük hissi var.
  Eğer heryer Türkçe olsun, sistem uygulamalarım güncellensin diyorsanız da MIUI9 Global’i tercih edebilirsiniz. Tabi MiCloud’dan fedakarlık etmeniz gerek.
  Bu iki ROMun güzel özelliklerini birleştirebilir miyiz acaba?
  Yani hem tamamen Türkçe olsun, herhangi bir yerinde ayarlar durduruldu gibi bir hata olmasın, sistem uygulamalarımız güncellensin, son uygulamalar sekmesi yukarıda belirttiğim gibi olsun vs vs vs. Bunu yapmanın yolu nedir?

  1. Ayrıntılı analiziniz için teşekkür ederim, diğer arkadaşlara da faydalı olacaktır. Evet güncelleme için rom içindeki kısım kullanılamıyor, yeni bir güncelleme olursa benim indirip, Piranha Zene port etmem gerekiyor.
   MIUI9 da, Global de aynı framework’u kullanıyor, performans farkı olmamalı ama var ise ikisinin istenen özellikleri birleştirilebilir. Tamamen Türkçe olsun isteğini gerçekleştirerek global romunu yapmıştım. Yani MIUI9 romunun içindeki apk dosyalarına bütün dilleri ekleyerek Global romunu yaptım. Bu yüzden performans farkı olmamalı diyorum ama bazı apkları direkt kopyaladım. O yüzden bir fark mı oluşuyor bilemedim.
   Şimdi hangi özellikleri istediğinizi söylerseniz, değiştirilmesi gerekli dosyaları söyleyebilirim.
   Bir de Mi Cloud’u kullanıyorsunuz sanırım, düzgün çalışıyor mu?

 12. Kusura bakmazsaniz birşey daha sorucam.şarj kalibrem baya kotu.birden 60 lardan 20 kere dusuyor uzun sure %1 de kullaniyorum.batarya kalibrasyonu için sizin bir yonteminiz var mi

  1. Estağfurullah. Aynı sorun bende de oluyor, devamlı değişiklikler yaptığım için kalibrasyon da yapamıyorum. Kalibrasyon için internette çeşitli yöntemler söyleniyor, denemek lazım. Piranha yetkilisi şunu yöntemi söylemişti:
   Kalibrasyon yapmadan önce batarya gücünün %10 nun altına düşmesini bekleyip aşağıdaki adımları takip ediniz. 
   1. Telefon açıkken 2 saat veya daha uzun süre şarj edin (bu süre boyunca şarjdan çıkarmayın), 
   2. Telefonunuzu şarjdan çıkarın ve kapatın, 
   3. Telefon kapalıyken 10-15 dk kadar telefonunuzu tekrar şarja takın, 
   4. Sonrasında telefonunuzu tekrar şarjdan çıkarın, telefonunuzu açın ve 2 dk bekleyin; telefonunuzu kapatın ve tekrar 10-15 dk daha şarj edin. 

   Bir de Tolga hocamın önerdiği bir yöntem vardı:
   – Telefon kapanana kadar %0 indirin. Telefonu şarja takın yaklaşık 3 dakika bekleyin ve telefonu açın. 
   – Telefonun %100 olmasına kadar bekleyin şarjdayken telefonu ellemeyin sarj oluncada direk hemen çıkartın 
   – %55 e kadar oynayın ama o süre zarfında telefonu kapatmayın, sarja takmayın, bataryasını çıkartmayın, recoverye girmeyin. %55 olunca sarja takın. 
   – %100 olana kadar dediğim gibi yine sarjdayken telefonu ellemeyin sarj oluncada direk hemen cıkartın 
   – Yine %55 olana kadar oynayın bitincede %100 yapın. (BU İŞLEMİ 5 KERE YAPIN. YANİ %100 OLUNCA CIKARTIN %55 OLUNCA TAKIN) 
   – Bu işlemi 5 kere yaptıktan sonra, telefonu %100 şarj edin 
   – Tekrar bu sefer %35 e kadar oynayın. 35 olunca yine %100 için şarja takın. ve çıkartın 
   – Bu sefer %1e kadar oynayın %1 olunca hemen %100’e kadar şarj edin. 
   Not: Bu işlemleri yaparken sakın telefonu açma,kapatma,batarya cıkartma, recovery, gibi yani işlem yapmayın. sarjdaykende oynamayın. Bu işlem sonucunda şarjınız %70 den sonra hızlı dolma, ve %30dan sonra aşağı hemen inme sorununu çözecektir. Fakat,bu işlemleri yaptıktan sonra telefonu her zaman %13-%15 oldugunda hemen sarja takın hocam. Mesela kapandıgında sarja takarsanız bu işlem yokolur. Her zaman custom rom yüklediğinizde bu işlemi yapın hocam.

 13. Recoveryden yuklemelik zip halinde stock ROM var mi? Bu ROM bana gore değil.esege altin semer vurmuslar misali oldu bu.gene en performanslisi stock romdur heralde

  1. Piranha yetkilisini bloğunda 4.2 stock romun zip şeklinde olanı vardı diye hatırlıyorum.

 14. Merhaba mustafa abi,
  Öncelikle sürekli senin romlarını kullanıyorum. MIUI9 u heyecanla bekliyordum ve hemen yükledim 2-3 aydır kullanıyorum. Fakat son 3-4 gundur. Telefonu açıyorum 12 dakika sıkıntı yok sonra ekran kilitlenip karardıktan sonra geçmiş olsun telefon çalıyor açamıyorum tuşlar yardımıyla ekran kilidini açamıyorum. Bataryayı çıkarıp telefonu tekrar açınca 3-4 dakika yine kullanıyorum. Programlar mı fazla diye sildim birsürü program ama sorun duzelmedi acaba formatlasam mı?

   1. Formatladım düzeldi gibi ama şunu farkettim kamera 8 mp bile çekmiyor denemek için opencamera yukledim play storedan fotografı 7.99 videoyu 2.xx mp gösteriyor. Programdan değil çunku aynı program lollicraft ta 16 mp gösteriyor. Acaba bendeki romda mı sorunvar yada öneriniz nedir. Romdan çok memnunum batarya konusunda çok iyi LolliCraft dan daha iyi ama kamerada LolliCraft ta çok iyi mustafa abi bana bir çözüm kurban olayım

  1. Lollicraft romunda yazıştığımız gibi indirilen zip dosyasının bozuk olması veya SD kartın bozuk olması bu hatanın nedeni oluyor.

   1. zip dosyanının bozuk olacağını sanmıyorum hiç hatasız 3 dk içinde indi sd kartıda 1 ay önce almıştım halbuki ilginç tekrar deneyeyim

   2. yok gerçekten iki olasılığıda denedim olmuyor bu arada recovery modu açında karşıma bunlar çıkıyor bu yazılar hayra alamet değil gibi

    E:failed closing/dev/misc(I/O error)

    E:can ‘t mount/cache/recovery/log

    E:can’t mount/cache/recovery/last_log

    E:failed closing/dev/misc(I/O error)

    1. Evet pek hayra alamet gibi durmuyor. Acaba telefonun iç hafızası mı hatalı diye düşünüyorum. Stock rom veya başka bir rom kurulabiliyor mu?

     1. ya aslında şöyle bu telefonun hikayesi biraz farklı bu telefon önceden benimdi sonra şarzı bitti kapandı bidaha açılmadı bende o arada yeni telefon aldım bu cihazıda yaptırıp memlekete gönderdik dedem kullansın diye ama ben hiç görmedim yapılıp çalıştığını yani sorunsuz kullanıldığını sonra en son gittiğimizde babam almış gelmiş yanında yapabilcenmi diye önceden güç tuşuna basıp telefonu açmak istediğimde 1 saniyeliğine lacivert bi ekran açılıp kapanıyodu telefon açılmıyodu recovery modada girmiyodu sonra recovery modunu kurdum pc üstünden denedim recovery moda girdi bende oldu heralde diyip sizin romunuzu sd karta attım ve denedim yukarıdaki hatayı aldı işte ama denemedim stock rom veya başka bi rom atmayı bu arada bozulmadan önce sizin romlarınızın hepsini tek tek kurmuştum sorun çıkmadan

     2. bu arada orijinal 4,4,2 kitkat stock romunu kurdum piranha yazısında kaldı telefon

 15. stock romu kurup recovery ye girmeye çalıştım android üstünde kırmızı üçgen içinde ünlem sembolu var şuan umut yok mu doktor ? 😀

  1. Donanım sorunlarında fazla bilgim yok ama dahili bellekte sorun var gibi. Servise gitmesi gerekiyor sanki. Son olarak Stock romun, recovery kurar gibi olan bir şekli var piranha zen yetkilisinin sitesinde. Bir rar dosyası (600 küsür MB), bu dosya içindekileri bilgisayara çıkartıp, spflash ile telefona yüklemeyi bir deneyin. Olmadı servisten başka çare gözükmüyor.

   1. tek çare 600mb lik dosya gibi duruyor peki nerden bulacağım bunu link bırakabilirseniz sevinirim mustafa bey 😀

  1. Yüklediğin recovery modun menüsünde install zip from sdcard gibi bir seçenek olması lazım. O seçeneğe girdiğinde sd kartın içeriğini göreceksin. İndirdiğin yükleme (zip) dosyasını seçip, kuracaksın.

 16. selamun aleykum iki sorunum var hafizayi 6 gb yapmistim kullanilabilir 4gb demesine ragmen resimler icin sadece 250 mb kadar kucuk bir yer var baska bir yere kaydedemiyorum resim video cekemiyorum harici kartta kullanmiyorum diger sorunum da wifeden internet hizi sorunum yok ama mobil internettte hizim cok cok yavasladi cozum bulamadim sanirim 3g degil ayarlarim mobil ayarimi 4 ten 3 e nasil gecirebilirim biraz vites dusurmek gibi anlattim ama hakkinizi helal edin

  1. Eğer hafızayı 6gb yaptıysanız, dosya kaydedecek yer kalmaz, ya harici sd kart takmak, yada 6gb’dan düşük bir rakam seçilmeli. O gözüken 4gb kullanılabilir, program yüklemek için.
   3g hızı konusunda aveada iken bir sorun yaşamamıştım ama turkcellde işyerinde bir gün 2g çekmeye başladı ve ne yapsam düzelmedi, bir süre sonra kendiliğinden geçti.

 17. Selamun aleykum evet 6gb yaptım ama benim kalan 2 gb alanım nıye gozukmuyor nıye oraya kaydedemıyorum onu merak edıyorum toplam bellek 8 ıken benım bellek 6 gozukuyor mıuı 9 yukledım delefon bılgileri kısmında da oyle gozukuyor birde mıuı 9 dan sonra internet yavaş olma sorunu oluştu ondan önce yoktu internetten araştırdım biraz ordakilerın bır çoğunu uyguladım ama bir türlü eski H ibaremin yerındeki E ibaresini kaldıramadım bu miuı9 da şebeke ayarları bolumu yok sanırım bi videoda şebeke ayarları değişimi vardı orda değiştirip duzeltiyor ama miui9 da sebeke ayar bölümü nerde biliyormusunuz ben bulamadım orada H yi E yi yada otomatik seçeneklerı vardı mıui9 da o ayarı kendm seçme bölumu yok sanırım

  1. Kalan 2gb işletim sistemi için ayrılmış. Kurduğunuz romlar o alana kuruluyor.

   Ayarlar>Mobil ağlar>Operatör Adı>Tercih edilen ağ türü’nden istediğiniz ayara ulaşabilirsiniz. Ama daha önce bahsettiğim gibi Turkcelldeki gibi operatör bazlı sorunlar olabiliyor.

 18. Mustafa Bey, piranaha iq pro için piranaha zen romunu kullanabilirmiyim veya ne kullanabilirim. orjinal olanı ile malesef cihaz çok yavaş ve sıkıntılı.

  1. Merhaba Murat bey,
   Maalesef kullanamazsınız. İq pro için birisinin rom portlaması lazım.

 19. Hocam ben Gm 8 kullanıcısıyım. Miui 9 daki launcher, lock screen ve Kamera’yı apk olarak indirip kurabilir miyim? Kurabilirsem apk ların linkini atabilir misiniz?

 20. Hocam kolay gelsin. Ben GM8 kullanıcısıyım. Miui V9’daki Kamera, Launcher ve Lock screen ekranı çok hoşuma gidiyor. Bu uygulamaların linkini atabilir misiniz?

  1. Sağolun hocam. Maalesef bu üçü rom ile bütünleşik şekildeler. Başka romda kullanilabilmeleri için uygulamanın portlanması lazım. Bildiğim kamerayı portlayabilen kimse yok.

 21. Hocam merhabalar ben geçen yıl piranha zen kullanıyordum ve custom rom bulma konusunda sıkıntı yaşıyodum ta ki sizi bulana kadar :).Ancak cihazımı değiştirdim ve şuan TP LİNK Neffos C5 Max kullanıyorum.Sorum şu bu cihaza miui 9 rom portlama şansınız var mı acaba.İnternette bu cihaz için hiç rom bulunmuyor.TP Link bu cihazın kaynak kodlarını yayınladı. http://www.neffos.com/tr/support/download/C5-Max
  Türk sitelerinde bu cihaz için twrp denemesine denk geldim ancak başarısız oldular.
  https://gsmturkey.net/threads/tp-link-neffos-c5-max-stock-rom.3088/
  Eğer bu romu portlarsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir