Piranha Zen için Miui v9 Global Romu

Merhaba arkadaşlar, miui v9 ayarlar kısmındaki sorun ile uğraşırken, Global romunu buldum. İçerisinde bir çok dil var ama önceki yayınladığım v9’dan eksik uygulamaları var (micloud, jjhome, MiGalleryLockscreen gibi). Bir artı olarak ayarlara “Sistem uygulamaları güncelleyici” eklenmiş. Bu özelliği bir update olarak önceki v9 romuna da ekleyeceğim. Eğer değişik dillere ihtiyacınız olursa diye (özellikle italyadaki kullanıcılar için 🙂 ) bu romu ekledim. Diğer v9 romunu yüklediyseniz bunu kurmanıza gerek yok, ikisi de aynı tabanı kullanıyor.

ROM OS Version: 4.4.2 KitKat
ROM Kernel: Linux 3.4.67

Dikkat edilmesi gerekenler ise:

 1. Mi Mesaj kapalı olmalı yoksa faturaya yansıyormuş.
 2. Her ne kadar kapattığınızda yeniden açılmasını sağlayan bir script yazmış olsam da, USB hata ayıklaması’nı kapatmayın, bootta takılmasına neden oluyor.

Yükeleme Talimatları:
1) ROMun zip dosyasını aşağıdaki linkten indirin
2) SD Kartınıza kopyalayın
3) Recovery’e gidiyoruz
4) Önce Wipe Data sonra Wipe cache yapıyoruz
5) Install From SD seçip
6) Kopyaladığımız ROMun zip dosyasını seçip, ‘YES’i seçiyoruz.
7) Reboot yapıyoruz
8) Tebrikler Romu yüklediniz, hata bulursanız lütfen bildiriniz.
9) Ayrıca pil sorunu için ‘Durusu’ programından ‘Ekran Kilitleme Yetkisi’ni açmayı unutmayın.

Not: Yükleme ve daha sonrasında oluşabilecek bir hatadan sorumlu değilim. Kendi riskiniz ile yükleyiniz.

İndirme linki: https://yadi.sk/d/BvIOjXud3TBU9g   (md5: 303be122aa30ab417dc1e64632bf2124)

Screnshots:

      

    

    

“Piranha Zen için Miui v9 Global Romu” için 27 yorum

 1. Emeklerinize çok teşekkürler. Spesifik sorularım için burayı kullanabilir miyim? Ya da herhangi bir iletişim adresiniz varsa?

  1. Rica ederim. Tabiki burayı kullanabilirsiniz. Zaten diğer arkadaşlarında faydalanabilmesi için buradan sorulmasını tercih ediyorum.

 2. Hem xda’dan hem de burdan aynı kişiye denk gelmek ne garip bir ihtimaldir 🙂
  Sorum Multi touch sorunu. Donanımsal bir problem olduğundan bahsetmiştiniz. Ancak bu sorun BLU’nun, MMX’in, Piranha’nın tüm klon telefonlarında var mı yok mu bilmiyorum. Fakat MTK6589 işlemcili olan General Mobile Discovery’de böyle bir sorun yok. Aynı işlemci mantığı ile Piranha Zen’i, GM Discovery’nin bir klonu haline getirebilir miyiz? Getirebilirsek bu multi touch sorununu çözer mi?
  Teşekkürler, iyi günler.

  1. Kastettiğiniz discoverynin touch panelini kullanmak, yani donanımsal bir değişiklik yapmak ise boyut uyumsuzluğu haricinde driver sorunu da olacaktır diye düşünüyorum.

  1. Kapalı geliyor, mesajlara ilk girildiğinde açıyım mı diye soruyor. Kontrol amaçlı Ayarlar-Sistem uygulamaları-Mesajlardan kontrol edilebilir.

 3. Kitkat’taki bataryanın hızlı boşalması, ekran kapalıyken CPU’nun derin uykuya geçmemesi sorunu için yazdığınız Durusu programı nasıl çalışıyor? Jellybean tabanlı kullandığım ROM’lara göre batarya su gibi gidiyor. Durusu programında ekran kilitlemeyi test et dediğimde bir sorun yok. Bu programı nasıl kullanabilirim?

  1. Durusu programı bir init.d scripti ile beraber çalışıyor. Yani tek başına bir işe yaramaz. Scriptin yaptığı ise telefonun derin uyku prosedürüne girmesini engellemek çünkü kernel o prosedürü düzgün şekilde tamamlayamadığı için kısır döngüye giriyor ve aynı işlemi devamlı yapmaya başlıyor. Piranha, kernelin source kodunu verseydi, kesin çözümü bulabilirdim ama maalesef vermediler. Mevcut kernel ile ekran kapalıyken saatte %5 şarj kaybı oluyor, benim script ile bu oran %1-2 arası oluyor. Eğer telefonu kullanırken çok uzun bekleme süreleri istiyorsanız jeallybean kullanmak daha iyi ama sabah şarjdan alıp, akşam şarja takıyorum diyorsanız kitkat tavsiye ederim. Bir de ilk rom kuruluşundan sonra batarya kalibrasyonu yapmak gerekiyor çünkü son %1 şarjda 50 dakika ekran süresi verdiğini bilirim.

 4. Bahsettiğiniz kernel kodu xda’dan Santosh M’nin geliştirdiği custom kernelin github sitesinde bulunabilir mi? https://github.com/sandymanu/A117_MT6589_kernel
  Burda source alanı da var. Hiç anlamadığım için size bırakıyorum. MMX A117 için yapılmış bir kerneldi ve de zamanında Piranha Zen telefonumda kullanmıştım. Ama kernel sürümü 3.4.5. Kitkat ROM’larda ise 3.4.67 olarak geçiyor. Bu işinize yarayabilir mi?

  1. Sizin de söylediğiniz gibi santosh’un ki jeallybean kerneli, kitkatlarda işe yaramaz.

 5. Bir de bulduğum bu kaynak kodu var. xda’dan, bu kaynak kodunu kullanarak sadece CPU’nun derin uyku kısmında oynama yapabilmeniz mümkün mü? Bu arada, multi touch konusunda GM Discovery’nin driverını kullanmak mümkün müdür? Donanımsal olarak telefonda multi touch sorunu yoksa tabi. Uyumsuz olabilir, denemeye değer diye düşünüyorum yine de.

   1. Sırf işlemci(mtk6589) kodu ile kerneli oluşturmak imkansız diğer donanımların sürücüleri de gerekli. Yabancı forumlarda, değişik yerlerden buldukları donanım sürücü kodlarını birleştirerek bir kernel oluşturmaya çalışanları görmüştüm ama benim buna ayıracak zamanım maalesef yok.

  1. https://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=44873211#post44873211 bu linkte ilk post’a da bakmanızı rica ediyorum. İngilizcem yetmedi maalesef anlamaya. İstediğiniz MTK işlemcinin kaynak kodlarını firmadan isteme hakkına sahipsiniz gibi birşeyler anlatıyor ve de sayfanın devamında da paylaşılan kodlar da mevcut. Fakat MTK6589 ile ilgili ne var içeride derseniz, hiçbirşey anlamadım. Ne yazılım bilgim ne de İngilizcem yetmedi maalesef. Bu konuda aydınlatırsanız beni, sevnirim. İyi günler tekrardan.

   1. Bu konuda bahsedilen: android açık kaynak olmalı, eğer üretici veya distribütör istemenize rağmen size vermiyor ise ülkenizdeki yetkili mercilere şikayet edin denmiş, Çin’dekiler takmasa da özellikle Avrupa’dakiler yasalara uyup, gpl’ye saygı gösterirler demiş . Cevap olarak ta biri ben yetkili merci(portekiz), mtk ve dört markaya başvurdum, bir tek Sony olumlu dönüş yapıp kodu yayınlayacağını söyledi demiş.

 6. Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Yaz tatilinde zamanım olacağı için bununla uğraşmayı düşünüyorum.

  1. Rica ederim. Eğer yardım gereken bir yer olursa sorabilirsiniz. Asıl uzmanlığım sharepoint, android ile hobi olarak uğraşıyorum ama araştırıp yardım etmeye çalışırım.

 7. Ellerinize sağlık. Bu zamana kadar yüklediğim en güzel KitKat romu. Fakat birşey dikkatimi çekti. Telefon artık 16GB’lık hafıza kartını görmüyor. Ne yapabilirim?

  1. Bu rom sd kartı telefon hafızası, hafızayı da sd kart olarak görüyor. Dosyalar programında hem telefon hafıza, hem de sd kart gözüküyor mu?

   1. Mustafa Bey Merhaba, Bu romu Root suz yükleyemez miyiz? Miui 9 romu güzel çalışıyor fakat bazı banka uygulamaları Root’ lu cihazlarda çalışmıyor hatası veriyor…

    1. Merhaba Haluk Bey,
     Root iznini boot.img dosyasından verdiğim için, o dosyada değişiklik yapmam lazım, boş bir vaktimde yapar, konuya eklerim.

    2. Haluk bey, acil gerekiyor ise root explorer gibi bir program ile /system/xbin klasörü içindeki su dosyasını silerseniz rootsuz olur.

 8. ROM gayet performanslı ve de stabil. Kamera çözünürlüğü iyi, şarj süresi KitKat orijinal yazılımına göre bayağı iyi. Fakat farkettiğim ufak bir bugün var. Bazen sesi kontrol edemiyorum. Şöyle ki, kulaklıkla dizi izlerken bir sonraki bölüme geçtiğimde ses yok. Açıyorum, ses panelinde açılmış gibi görünüyor fakat mute olarak kalıyor. Sessiz modda ve normal olarak denedim birşey değişmedi. Kilit açma kapama gibi seslerde sorun yok, oynatılan medyanın sesi sürekli mute. Yeniden başlattığımda düzeldi. MX Player kullanıyorum.

  1. MX player kurup denedim ama böyle bir soruna rastlayamadım. Her seferinde mi oluyor? Mx’in kendi bir çok ayarı var gözüküyor, birisi bu sorunumu yaratıyor diyeceğim ama bilemiyorum.

   Bu arada geri bildirim için teşekkür ederim, romlar hakkında yorumlar herkes için yararlı oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir